Güvenli Alışveriş İpuçları

Güvenli Alışverişin İpuçları

  1. Tanımadığınız kişilere para göndermeyin.
  2. TC kimlik ve telefonla yapılan para transferlerini tanımadığınız kişiler için gerçekleştirmeyin.
  3. Alışverişlerinizi güvenli e-ticaret sistemi kullanarak yapın. Bu sistemde ödemeyi güvenli hesaba yaparsınız, satıcı size ürünü kargo ile gönderir, ürün size ulaştıktan sonra 4 iş günü ürünü kontrol etme zamanınız olur ve ödemeyi onaylandıktan sonra ödeme satıcı hesabına geçer.
  4. Kapıda ödemeli bir alışveriş söz konusu ise mutlaka satıcının sabit bir telefon numarasını ve adresini edinin. Ürünü kargo yetkilisi yanında açın ve kontrol edin. Bir sorun olması durumunda bir tutanak tutturun.
  5. Emlak satışlarında ilgili gayrimenkulü mutlaka görün. Satan kişinin bu satmaya ehliyeti olup olmadığından emin olun. Gayrimenkulün ipotek ya da imar durumu gibi özelliklerini iyi araştırın.
  6. Kapora verdiğinizde ya da ön ödemeli satışlarda bunların ödemesini banka üzerinde gerçekleştirin ve ödemeyi hangi satış işlemi için gerçekleştirdiğinizi ayrıntılı bir şekilde banka dekontuna not ettirin. Şüpheli ve güvenilirliği olmayan ilgilendiğiniz hiçbir ilana kaparo ve ön ödeme yapmayınız. Bu gibi durumlarda Çulha Prodüksiyon ( bitiklasat.com ) sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz.
  7. Taşıt satışlarında satın almadan önce araç ile ilgili gerekli kontrolleri yaptırın. Hasar kaydı ve diğer kayıtlarından emin olun.
  8. Taşıt ve emlak satışlarında bunların devrini ve para ödemesinin eşzamanlı olmasını sağlayın.
  9. Kredi kartı bilgileri, TC Kimlik No. gibi özel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın.
  10. Olumsuz bir durumla karşılaştığınızda bunu güvenlik güçlerine bildirin.