Güvenli E-Ticaret

Güvenli e-ticaret

Sağladığımız güvenli e-ticaret sistemi ve altyapısı üzerinden bir satıcı olarak ürünlerinizi güven içinde satabilir ve bir alıcı olarak ürün satın alabilirsiniz. Satıcı satmak istediği ürünleri Site üzerinde ilan eder. Alıcı ise bu ilanları takip ederek ürünlerin özellikleri hakkında bilgi sahibi olur. Satın almak istediği ürünün bedelini sistemdeki güvenli hesaba aktararak bu ürünü satın almak istediğini beyan eder. Bu ürün alıcıya tam ve eksiksiz  teslim edilene kadar ve alıcı bu durumu üyelik hesabından onaylayana kadar satış bedeli güvenli hesapta tutulur ve satıcıya aktarılmaz. Satıcı siparişi alır almaz belli bir sürede ürünü alıcıya teslim etmek zorundadır. Satıcı ayrıca alıcıya teslim süresini ve kargo bilgilerini bildirir. Alıcı ürünü teslim alır ve ancak ürün satıcının ilanında belirttiği özeliklerde ise siparişe onay verir. Bu durumda satış bedeli satıcıya aktarılır. Alıcı eğer kargo bilgisi girilmiş bir ürünü teslim almak istemiyorsa siparişi reddetmelidir. Yoksa sipariş belirli bir süre sonra kendiliğinden onaylanır. Satıcı ile ilgili memnuniyetinizi ona puan vererek yansıtabilirsiniz.  

 

Güvenli Elektronik Ticaret Hizmetleri

 1. Tanım

Güvenli Elektronik Ticaret Hizmetleri, ‘Alıcı’ ve ‘Satıcı’ sıfatına sahip üyelerin Site altyapısı kullanarak alım satım konusunda elektronik ortamda anlaşmaları için gerekli altyapının sağlanması, bu anlaşmanın şartlarının tam olarak yerine getirilmesi ve şartların yerine getirildiğinin Çulha Prodüksiyona usulüne göre bildirilmesi sonucu Alıcı tarafından Çulha Prodüksiyonun güvenli hesabında yatırılan satış bedelinin satıcıya aktarılması ve anlaşmanın şartları sağlanmadığı ve bunun Çulha Prodüksiyona bildirildiği takdirde alıcı tarafından yatırılan satış bedelinin alıcıya iade edilmesi sağlayan Site üzerindeki bir sistemdir.    

 1. Alıcının Hak ve Yükümlülükleri
  1. Alıcı Satıcının ilanda gösterdiği ürün/hizmeti bitiklasat.com sitesinin sağladığı altyapıyı kullanarak satın alma talebinde bulunur. Alıcı ilandaki ürünü/hizmeti Site altyapısını kullanarak satın almayı talep ettiği ve bu talebi onaylandığı anda satış sözleşmesi oluşur. Bu durumda ilgili ürünü/hizmeti satın almayı kabul ve taahhüt eder. Ancak belirli bir fiyat aralığı verilen açık artırmalı satışlarda bu öneri sadece açı artırma şartlarının oluşup satıcının bu öneriyi kabul etmesiyle bir satış sözleşmesine döner. 
  2. Site üzerinden satış sözleşmesi sadece Site tarafından sağlanan alt yapı üzerinde gerçekleşir. Yoksa tarafların Sitenin diğer hizmetlerini kullanarak kendi aralarında yapacağı sözleşmeler kendilerini bağlar. Bunların Site ilgili altyapısın kullanılarak yapılan bir e-ticaret satış sözleşmesiyle ilişkisi yoktur.
  3. Site altyapısını kullanılarak yapılan satış sözleşmesinde alıcı ödemesi gereken bedeli sadece Site güvenli hesabına aktararak ifa edebilir. Bu bedelin başka suretle ödenmesi durumunda Çulha Prodüksiyonun kurulan bu sözleşmenin güvenli elektronik ticaretine ilişkin  hiçbir sorumluluğu yoktur. Ayrıca alıcı ve satıcının yükümlülüklerinden de sorumlu değildir.
  4. Alıcı tarafından güvenli hesaba gönderilen satış bedeli satın alma işlemi tamamlanana kadar bu hesapta tutulur. Alıcı burada ürünü/hizmeti sözleşme şartlarına göre teslim aldığı durumlarda Çulha Prodüksiyona üyelik hesabından bu bedeli satıcıya aktarılması için uygun bir bildirimde bulunmayı; ürünü/hizmeti kabul etmediği durumda ise üyelik hesabından bu bedelin kendisine iade edilmesi için bir bildirimde bulunacağını kabul ve taahhüt eder. Bu bedel ancak satıcının üyelik hesabından ilgili ürün/hizmetin kendisine iade edildiği bildirimi yapması halinde iade edilecektir. Alıcı ürünü/hizmeti satış sözleşmesine uygun olarak teslim aldığını üyelik hesabından onayladıktan sonra bu onayı geri alamaz. Bu onay sonrası alıcı ve satıcı arasında çıkabilecek uyuşmazlıklardan Çulha Prodüksiyon’un hiçbir şekilde bir yükümlülüğü yoktur. Alıcı ilgili onayı yapmakla Çulha Prodüksiyon’un hesaptaki satış bedelini satıcıya aktarmasını kabul etmiş olur. Bundan sonra satıcıyla arasındaki çıkabilecek bir sorun sonrası Çulha Prodüksiyonu bu bedeli aktardığı için sorumlu tutamaz.
  5. Çulha Prodüksiyonun bu satış sözleşmesindeki tek yükümlülüğü elektronik güvenli ticaret altyapısının sağlanmaktır. Bunun dışında ilanların içeriğinden, ürün/hizmetlerin ayıplı çıkmasından ve benzeri konulardan hiçbir sorumluluğu yoktur.
  6. Çulha Prodüksiyon yukarıda belirtilen şartlar gerçekleşip alıcı ürün bedelini aktarılmasını onayladıktan sonra bu bedelden KDV dahil bir hizmet bedeli keser ve kalan miktarı Satıcının üyelik hesabında bildirdiği Türkiye’de bir bankaya transfer eder.

 

 1. Satıcının Hak ve Yükümlülükleri

3.1.  Satıcı bitiklasat.com altyapısını kullanarak bir satış sözleşmesi yapmakla sözleşme konusu ürün/hizmetin satma yetkisine sahip olduğunu, bu ürün/hizmet satışı için hiçbir fiziki/hukuki engel olmadığını ve İlan Verme Şartlarında belirtilen yasaklı ürünlerden olmadığını ve mevzuat ve Kurumsal Üyelik Sözleşmesine aykırı olmadığını beyan, kabul ve taahhüt eder. Burada belirtilenlere bir aykırılık olması durumunda tüm cezai/hukuki sorumluluk satıcıya aittir.

3.2. Alıcı, satıcının ilanında belirtiği özelliklere ve bilgilere göre ürünü/hizmeti satın almayı talep etmiştir. Satıcı ilanda belirttiği bu özelliklere ve bilgilere uygun olarak alıcıya ürünü/hizmeti teslim etmek zorundadır.

3.3. Satıcı, alıcı ürün/hizmet bedelini güvenli hesaba gönderdikten sonra alıcı ile anlaştıkları süre içerisinde ürünü/hizmeti tam ve eksiksiz teslim edeceğini kabul ve beyan eder.

3.4. Satıcı, ürünü/hizmeti teslim edene kadar ve Alıcının bu durumu üyelik hesabından onaylayana kadar satış bedelinin Çulha Prodüksiyon tarafından güvenli hesapta tutulacağını kabul eder. Eğer teslimi uygun bir şekilde yapmazsa ve alıcı üyelik hesabından bunun yapıldığına onay vermezse bu bedelin kendisine aktarılmayacağını ve sonraki süreçte ürün/hizmet teslim ile ilgili sorunların çözülmemesi halinde bu bedelin alıcıya iade edilebileceğini ve bunlardan hiçbir şekilde Çulha Prodüksiyonu sorumlu tutmayacağını kabul ve taahhüt eder.

3.5. Satıcı, alıcının ürün bedelinin aktarılmasını onayladıktan sonra Çulha Prodüksiyonun KDV dahil hizmet bedelinin kestikten sonra Satıcının hesabında göstereceği Türkiye’deki bir bankaya transfer edeceğini kabul eder. 

3.5.  Satıcı Site altyapısını kullanarak teslim etmeyi taahhüt ettiği ürün/hizmetin temin edilememesinden ve teslim edilememesinden tamamen kendisi sorumludur. Ayrıca ürün/hizmetin teslim edilmesi için gereken tüm yan yükümlülükler satıcıya aittir.